Föreningsledarstipendium

Falköpings kommun delar varje år ut ett stipendium till en person eller förening på 10 000 kronor. Föreningar eller enskilda personer som utfört en värdefull gärning, och är verksamma i en förening i Falköpings kommun, kan ansöka om stipendiet eller föreslås av andra.

Kultur- och fritidsnämnden utser vem eller vilka som får stipendiet.

Tidigare stipendiater

2020 Bength Tjus, IFK Falköping FF
2019 Patrik Andersson Falköpings Atlet och Brottarklubb och Kristina Edsberg,
Falköpings Atlet och Brottarklubb
2018 Eva Björk, Cancerdrabbade i Skaraborg
2017 Maria Tenglin Svedberg, Falköpings Simsällskap
2016 Lars Erik Kullenwall, Gudhems Hembygdsförening/Caroline Ringstrand,
HV dans
2015 Sebastian Streith, Föreningen Brädan
2014 Spelföreningen RELFA/Anders Lundin, IFK Falköping FF
2013 Stefan Halleröd, Falköpings Cykelklubb
2012 Jenny och Fredrik Johansson, Art Dance Falköpings Dansförening
2011 Kjell Fredriksson, Falköpings Atlet och Brottarklubb
2010 Tommy Sonestedt, Falköpings AIK

2009 Yvonne Klarson, Badmintonklubben Falan
2008 Karl Gustav Ahl, Kinneveds Skytteförening
2007 Håkan Andersson, Tomtens IF
2006 Rune Johansson, Falköpings Ishockeyklubb
2005 Carola Binnberg och Tage Persson, Falköpings Simsällskap
2004 Harry Thiel, Floby IF
2003 Falköpings Atlet och Brottarklubb
2002 Mats Karlén, Grolanda IF
2001 Åke Dahlgren, Vartofta Rid och Körsällskap
2000 Kjell Åke Johansson, Falköpings Tyngdlyftningsklubb / Sture Pettersson, FAIK:s orienteringssektion

1999 Kurt Axelsson, FAIK slalom / Sture Eriksson, Grolanda IF
1998 Evert Carlson, FK Falken
1997 Gunilla Hjort, IFK Falköpings bordtennissektion
1996 Korpen i Falköping / Bertil Svarén, Floby Volleybollklubb
1995 Åsle Mularp Tiarps hembygdsförening
1994 Gun Britt och Allan Larsson, IK Wilske
1993 Göran Einarsson, IFK Falköpings bordtennissektion
1992 Peter Turin, IFK Falköping
1991 Roy Henriksson, Floby Idrottsförening
1990 Kjell Kjellner, Falköpings Motorklubb

1989 Gunnar Alriksson, SMU:s ungdomsverksamhet

Lämna förslag