Connect utbildar demokratiambassadörer inför valet
Connect satsar på demokrati och delaktighet genom att utbilda demokratiambassadörer. Inför valet möter de invånare, informerar om valet och skapar dialog om demokratiska rättigheter och möjligheter.

Som en del av Connects satsning på demokrati och mänskliga rättigheter har grannskapsvärdar utbildats till demokratiambassadörer i samarbete med Studiefrämjandet. Utbildningen har gett kunskap om det svenska demokratiska systemet och hur val genomförs i praktiken.
Den 1 september fick demokratiambassadörerna möjlighet att använda sina kunskaper när de genomförde ett övningsval i samband med Jobbenhetens utbildningsdag om ANDTS. Ambassadörerna visade deltagarna hur en röstning går till, svarade på frågor och berättade om vikten av att använda sin rösträtt.
– Syftet är att göra valet mer begripligt och tillgängligt för alla, oavsett tidigare kunskaper om det svenska valsystemet.

Fler aktiviteter under september
Arbetet fortsätter under september med flera aktiviteter där invånare får möjlighet att öva på att rösta och ställa frågor om valet.
Mellan den 2 och 11 september erbjuds drop-in på Connect där besökare kan prova ett övningsval. Demokratiambassadörerna finns på plats för att informera, svara på frågor och skapa dialog kring demokrati och delaktighet.
Den 10 september genomförs också ett övningsval i biblioteket i samarbete med Studiefrämjandet och biblioteket.
Ett mer demokratiskt och inkluderande Falköping
Satsningen är en del av ett långsiktigt arbete för att stärka invånarnas kunskap om demokrati och öka möjligheterna att vara delaktiga i samhället. På sikt vill Connect utveckla arbetet med demokratiambassadörer och skapa fler aktiviteter som bidrar till ett ökat valdeltagande och ett mer inkluderande och demokratiskt Falköping.