Kontakt Barn och utbildning

Skolchef

Karina Bronell
karina.bronell@falkoping.se

0515-88 50 05

Barn- och utbildningsförvaltningen
521 81 Falköping

Besöksadress:
Stadshuset
Sankt Sigfridsgatan 9
Falköping

Förvaltningstelefon:
0515-88 52 90 - Telefontid kl 8.00-15.00 (lunchstängt kl 11.45-12.30)

Verksamhetschefer

Förskola

Ann Johansson

0515-88 56 21

Tf grundskola

Helén Claesson

0515-88 56 20

Gymnasieskola

Torbjörn Karlsson

0515-88 60 05

Specialpedagogiskt Centrum

Margareta Högberg

0515- 88 54 61


Skolor/förskolor

Riktnummer 0515-

Centralskolan

central@falkoping.se

Rektor F-6 Carola Granath
carola.granath@falkoping.se
88 53 07

Rektor 7-9 Henrik Rydberg
henrik.rydberg@falkoping.se
88 55 47

Dotorpsskolan

dotorp@falkoping.se

Tf rektor Lena Magnusson
lena.magnusson@edu.falkoping.se
88 57 40

Flobyskolan och Odensbergsskolan

floby@falkoping.se

Rektor F-6 Per Linderoth Floby och Odensberg
per.linderoth@falkoping.se
88 65 67

Rektor 7-9 Ulf Svensson Floby
ulf.svensson@falkoping.se
88 65 66

Gudhemsskolan och Broddetorpsskolan

gudhem@falkoping.se

Gudhemsskolan
Rektor Carina Milton Persson
carina.milton.persson@falkoping.se
88 65 01

Broddetorpsskolan
Mikael Olsson
mikael.olsson@falkoping.se 
88 63 83

Kinnarpsskolan och Åsarpsskolan

kinnarp@falkoping.se

Rektor Tommy Forsberg Kinnarpsskolan
tommy.forsberg@edu.falkoping.se
88 59 01

Rektor Åsarps skola 

Tf rektor Bernt Hall
bernt.hall@falkoping.se
88 59 25

Kyrkerörsskolan

kyrkeror@falkoping.se

Rektor Ulrica Tunér
ulrika.tuner@falkoping.se
88 54 53

Rektor Claes Hagman
claes.hagman@edu.falkoping.se
88 54 82

Mössebergsskolan

mosseberg@falkoping.se

Rektor Maria Moensjö
maria.moensjo@falkoping.se
88 55 02

Rektor
Anna-Carin Setterberg
anna-carin.setterberg@falkoping.se
88 55 04

Specialpedagogiskt Centrum (SPC)

spc@falkoping.se

Verksamhetschef
Margareta Högberg
margareta.hogberg@falkoping.se
88 54 61

Verksamhetsledare
Ulrica Holm Walander
ulrica.holm.wallander@falkoping.se
88 54 62

Centrum för flerspråkighet
cff@falkoping.se

Verksamhetsledare Elin Wikström
elin.wikstrom@falkoping.se
88 64 01

Gustaf Dalénskolan, Stenstorp

stenstorp@falkoping.se

Rektor F-6 Lotta Mantler
lotta.mantler@falkoping.se
88 63 36

Rektor 7-9 Tommy Cronholm
tommy.cronholm@edu.falkoping.se
88 63 38

Vartoftaskolan

vartofta@falkoping.se

Rektor Annicka Ekeroos
annicka.lundberg@falkoping.se
88 65 21

Vindängens skola

vindangen@falkoping.se

Rektor 3-5 Maria Burlin
maria.burlin@falkoping.se
88 53 81

Rektor F-2 Monica Carlgren
monica.carlgren@falkoping.se
88 54 20

Ållebergsgymnasiet

alleberg@falkoping.se

Gymnasiechef Torbjörn Karlsson
torbjorn.karlsson@falkoping.se
88 60 05

Rektor inkl gy-sär
Jan Callenvik
jan.callenvik@edu.falkoping.se
88 60 15

Rektor Peter Ström
peter.strom@falkoping.se
88 60 04

Rektor Harriet Nilsson
harriet.nilsson@falkoping.se
88 60 10

Rektor Jonas Wåhlberg
jonas.wahlberg@falkoping.se
88 60 12

Åttagårdsskolan och Åsle skola

attagard@falkoping.se

Birgit Lagergren
birgit.lagergren@falkoping.se
88 61 29

Musikskolan

musikskolan@falkoping.se

Musikskolechef Helén Olausson
helen.olausson@falkoping.se
88 54 79

Förskolor

Lilla Gunghästen, Junibacken

Tf Rektor Claes Ekstrand
claes.ekstrand@falkoping.se
88 61 25

Elin Rödström rektor från 25 november.

Sörgården, Trollet, Fenix

Rektor Liselott Linder
liselott.linder@falkoping.se
88 55 03

Gudhem, Vartofta, Åsle

Rektor Ulrica Folkesson
ulrica.folkesson@falkoping.se
88 65 02

Kinnarp, Yllestad, Åsarp

Rektor Ami Millqvist
ami.millqvist@falkoping.se
88 59 02

Floby, Odensberg

Rektor Carina Olsson
carina.olsson@edu.falkoping.se
88 65 68

Broddetorp, Stenstorp, Paletten

Rektor Gunilla Lind
gunilla.lind@falkoping.se
88 63 37

Hästbacken, Urd

Rektor Lisa Johansson
lisa.johansson@falkoping.se
88 53 82

Mösseberg, Vindängen

Rektor Inger Såndberg
inger.sandberg@falkoping.se
88 55 01