Köttorget blir grönare och aktivare
Köttorget utvecklas för att bli en förlängning av kyrkbacken genom att ges en mjukare och grönare karaktär – en sammanflätande länk mellan park- och stadsmiljö. Målet är att Köttorget ska bli en plats att stanna till och vistas på, inte något att bara passera.
Gröna häckar och sittmöbler kommer att rama in mitten av Köttorget där de befintliga blommande körsbärsträden är stommen. Dessa ger platsen ett sammanhängande krontak att vistas under. Betongmarksten plockas upp för att kunna återbrukas i andra projekt och ersätts med smågatsten, granithällar och packat stenmjöl för att ge Köttorget en karaktär som bättre knyter an till den äldre stadskärnan.
Fokus på en yngre målgrupp
Utformningen av möblering och utrustning utgår från ett studentarbete genomfört av sistaårselever på Ållebergsgymnasiet. Arbetet bygger på dialog med ungdomar i Falköpings kommun om deras behov och önskemål för Köttorget.

Återbruk av betongmurar till en sittmöbel.
Betongmurarna runt dagens planteringar återbrukas och staplas till en sittmöbel med olika nivåer där människor kan träffas, sitta och prata eller kolla in folk. Även de befintliga växterna på Köttorget kommer att återbrukas i några av de föreslagna planteringsytorna i projektet.
Ett skärmtak med infälld belysning ger regn- och solskydd och det finns också ett bordtennisbord för utebruk.

Pingisbord mitt på Köttorget.
Förbättrad belysning och förlängt gångstråk
Belysningen uppdateras genom en något högre mast samt nya pollare och gatlyktor av samma typ som på Stora torget. Gång- och ledstråk förenklas och får en mer logisk dragning, utformade i samma utförande som på Stora torget för att skapa en harmonisk helhet i stadskärnans miljö.

Gångstråket från Stora torget förlängs och kopplas samman med Kyrkbacken.
Entréplats och förbättrad trafiksäkerhet
I korsningen Nygatan och Landbogatan planteras ett karaktärsfullt träd som på entréplatserna Östertull och Dotorpsgatan. Här placeras även en mast med effektbelysning och banderollfäste. För att göra passagen över Landbogatan mer trafiksäker justeras körbanans läge och förtydligas med pollare. Den befintliga parkeringen på Köttorget kvarstår i sin nuvarande utformning och har oförändrat antal platser.

Köttorget ska bli en plats att stanna till och vistas på, inte något att bara passera.
