Etapp 3 av stadskärnans utveckling

Nästa steg i upprustningen av Stadskärnan är att koppla samman Stora torget med Sankt Olofs kyrka genom Kyrkparken och Köttorget för att skapa fler mötesplatser i stadskärnan.

Utvecklingen av stadskärnan fortsätter efter ombyggnation av entréplats Östertull, Stora torget, del av Dotorpsgatan och entréplats Dotorpsgatan/Trädgårdsgatan med etapp 3 och 4.

Målsättningen med arbetet är att skapa attraktiva offentliga miljöer i Falköpings stadskärna. Projektet har pågått sedan år 2019 och har omfattat flera dialogprocesser och möjlighet för invånare, fastighetsägare och näringsidkare att ge inspel på processen och gestaltningen.

När vi nu går in i ombyggnation av etapp 3 och 4 kvarstår den övergripande visionen om att skapa ett centrum där alla vill vara, att skapa rummet för handel och möten, att skapa medborgarnas vardagsrum, att förstärka kopplingen mellan staden och landet, att stärka Falköpings kommuns identitet samt att bygga på samverkan och delaktighet.

Målet med gestaltningen av stadskärnan är bland annat att skapa en helhet av de unika platser som finns i stadskärnan, att knyta ihop dem med varandra och att lyfta fram dem. Genom att skapa entréplatser vänds baksidor till framsidor vilket gör det enklare att hitta till stadskärnan för utomstående. Gestaltningen tar avstamp i människorna i staden och hur de offentliga platserna kan vara med och bidra till den sociala hållbarheten.

Illustration över etapp 3 av stadskärnans utveckling. Området som är etapp 3 är markerat med rött streck. Etappen innefattar Köttorget, Kyrkbacken, ny parkering och temalekplats samt processionsgången.

Etapp 3 av stadskärnans utveckling innefattar Köttorget, Kyrkbacken, ny temalekplats och parkering samt utveckling av processionsgången, stråket mellan Sankts Olofs kyrka och kyrkogården.

Förlängt gångstråk

Gångstråket längs Stora torgets södra långsida förlängs vidare över Köttorget och upp till parken runt Sankt Olofs kyrka.

Illustration av Köttorget och markerad linje för den förlängda gångstråket från Stora torget upp mot kyrkbacken.

Gångstråket från Stora torget förlängs och binds samman med Kyrkbacken.

Köttorget

Köttorget utvecklas till ett grönare och aktivare stadsrum som binder samman stadsrum och park.

Illustration över Köttorget med träd, planteringar, belysning och parkering.

Köttorget ska bli en plats att stanna till och vistas på, inte något att bara passera. 

Illustration ovanifrån över Köttorget

Klicka för större bild.

Parkeringsplatsen flyttar söderut för att ge plats för en temalekplats och grönytor

Dagens parkering vid gamla FT-huset flyttas söderut. Antalet parkeringsplatser på den nya parkeringen är samma som den befintliga. Kyrkbacken utvecklas till en parkyta med en ny temalekplats som blir utflyktsmål för hela bygden.

Illustration över området uppifrån.

Processionsgång mellan kyrkan och Prästgårdsgatan

Passagen söderut från Sankt Olofs kyrka mot Landbogatan/Prästgårdsgatan smalnas av och utvecklas till att i huvudsak bli ett grönt promenadstråk.

Hjälp oss förbättra sidan

Sidans innehåll