Djupadalen i Karleby

Djupadalen, Karleby ligger öster om och nedanför kalkstensplatån, Karleby hed eller den så kallade "Hopamarka".

Vatten rinner längs en å med grönytor på sidorna. Enstaka träd och stenar syns i sänkan ner mot vattnet.

Bäcken som avvattnar platån och rinner ned mot Åsledalen har skurit ut en ravin genom den underliggande alunskiffern och sandstenen. Område har skyddats som naturreservat och är även ett Natura 2000-område, främst på grund av de stora geologiska värdet.

I den sydvända slänten norr om bäcken växer glest med enbuskar. Här finns en örtrik torrängsvegetation med växter som spåtistel, småfingerört, brudbröd, harmynta, jordtistel och backtimjan. Hundtunga, som inte trivs i tät grässvål, finns i områdets centrala delar. Göktyta och forsärla är arter som observerats i området.

Syftet med reservatet är att bevara en betad ravin och dalgång och de arter som är knutna till dessa naturtyper, som här har inslag av kalkgynnade torrängsarter.

Information om naturreservatet

Tätort: Karleby
Vandringsled: Nej
Svårighetsgrad: svår
Parkering: Ja
Friluftsliv: Nej
Förvaltare: Länsstyrelsen

Karta över alla naturreservat i Falköpings kommun

Hjälpte informationen på sidan dig?

Sidans innehåll