13 mars 2026 klockan 15:02
Berättelser om livet i Falköping

Kombinera fika och shopping med fina vyer hos Katrin och KDesign

Entreprenören Katrin Borgenhardt drivet företaget KDesign som har en butik och kafé i Tunhem utanför Falköping.

Katrin sitter vid ett bord med en kopp i handen.

Att ta sig till KDesign som ligger strax utanför Falköping i Östra Tunhem är en upplevelse i sig, man åker genom fina landskap med otroliga vyer innan man kommer fram till huset som blickar ner över landskapet. Väl framme möts vi av ett varmt välkomnande av Katrin Borgenhardt som är kvinnan bakom företaget.

Resan började redan 1988 när Katrin startade blomsterbutiken Violen inne i Falköping. Hon är utbildad florist och drev butiken fram till 2004 då hon sålde butiken men behöll bolaget. Hon har alltid haft ett stort intresse för färg, form och inredning och fortsatte att driva bolaget vidare med inriktning på konsultation inom färgsättning och inredning. Detta utvecklades sedan över tid även till försäljning av inredning och krukor m.m.

Efter ett tag spred sig ordet om henne verksamhet så mycket att det inte längre fungerade att ha det hemma i trädgården.

Cafélokal med bord, stolar och cafédisk.

"Då kände jag att jag behövde bestämma mig för att antingen satsa stort på idéen som alltid funnits med mig om att kombinera konsultverksamheten, ett kafé och en inredningsbutik eller sadla om till något helt annat.", säger Katrin.

Att företaget skulle finnas i Tunhem utanför Falköping var självklart för Katrin, så då togs första spadtaget där verksamheten ligger idag. I lokalen bestämde hon att det skulle finnas inredningsbutik, kafé och en plats att driva sin verksamhet som färgsättare/florist/inredare på.