Barnens naturupptäckter blev konstutställning på Naturum
Barnen på Broddetorps förskola tog med sig sin nyfikenhet och kreativitet ut i naturen. Genom lek, utforskande och skapande växte konstutställningen ”Vilka gömmer sig i naturen” fram. Den 15 mars invigdes utställningen på Naturum Hornborgasjön, där barnens fantasifulla verk fick ta plats och väcka nya frågor om naturens dolda liv.

Utställningen är en del av förskolans långsiktiga projektarbete, där barnen fick undersöka naturen genom lek och skapande. De arbetade utifrån egna hypoteser och använde sig av olika konstnärliga uttryck, såsom måleri, skulptur, byggteknik och fotografi. Naturen blev en förlängd lärmiljö, där upptäckter och experiment låg till grund för lärandet.

Ett utav konstverken på konstutställningen.
En central figur i projektet var Rävis, ett gosedjur som förskolan har fått av Naturum. Varje vecka skickade Rävis ett ”rävbrev” med nya utmaningar och uppdrag. Det började med att barnen undersökte spår och bajs i skogen, vilket väckte deras nyfikenhet kring vilka djur som gömde sig i omgivningen. Under året ska de även prova att håva i vattendrag för att upptäcka livet under ytan.

Vilka är det som gömmer sig i naturen?
Projektet har genomsyrats av förskolans pedagogiska arbetssätt, där barnens egna frågor och intressen styr utforskandet. De är vana vid att vara nyfikna, ställa frågor och tillsammans söka svar. Att få visa upp sina verk på Naturum var en stor händelse, och utställningen invigdes med att barnen blåste såpbubblor och delade med sig av sina tankar om naturens gömda mysterier.

Broddetorps förskola invigde konstutställningen med att blåsa såpbubblor.
Besökare kan njuta av konstverken under hela säsongen på Naturum Hornborgasjön.
En bra förskola för varje barn.