27 januari 2026
Falbygdens museum

Skånska dinosaurier och andra jättegamla djur, premiär 7/2

Följ med på en spännande resa från Jordens urtid fram till nutid - en resa på 4,6 miljarder år! Miniutställningen Skånska dinosaurier och andra jättegamla djur berättar om svenska fynd av dinosaurier och andra urtidsdjur.

utställningens båa logga. En rovdinosaurie i mörkblå siluett mot turkos bakgrund. Rubrik i gult

Hålltider och fakta

För 200 miljoner år sedan vandrade den skräckinjagande dilophosaurusen omkring i Skåne. Den var en 6 meter lång rovdinosaurie som gick på två ben och hade käften fylld med vassa tänder. Fossila fynd från urtidsdjur hittas med jämna mellanrum i Skåne. Förutom dilophosaurusen har man även funnit fossil av exempelvis jättelika havsmonster, flygödlor och mammutar.

Utställningen Skånska dinosaurier och andra jättegamla djur är framtagen av Malmö Museum. Med bilder, tidslinje och text berättar den om jordens invånare från urtiden till idag.

Utställningen visas på Falbygdens museum under perioden 7 februari - 6 april.


VÄLKOMMEN IN!