Påsklov på museet!
Kom och fira in påsken på Falbygdens museum! Gå på äggjakt och upptäck museet utställningar. Påskmys i Barnens museum med pyssel, fakta om traditioner, Kira och Luppe och lek i handelsboden.
Från museet kan du också starta lösenordsjakten i landskapet och upptäcksfärden i Sagolandet Skaraborg. VÄLKOMMEN!
%20(2)%20(2)+P%C3%A5skaff+clip.jpg)
- Gå på äggjakt i museet
- Gör roliga påskkort och kycklingar
- Gör fina ägg till påskriset
- Missa inte lösenordsjakten i landskapet!
Länk till annan webbplats.
- Upptäck Sagolandet Skaraborg med Kira och Luppe!
Länk till annan webbplats.
- Ta del av Who cares?, en utställning om klimatet och jordens mående, Forntid på Falbygden...och tusen år till, museet permanenta utställningar om Falbygdens historia och själ. I foajén presenterar kommunen sitt arbete med Klimatomställning för en hållbar framtid i Falköping.
- Museibutiken är laddad med böcker, hantverk och påsktradition. Här hittar du även en liten fikahörna med kaffe/te, kalla drycker och choklad samt en och annan Wasamacka.
Praktiskt
Öppettider under påskveckan:
söndag 2/4, kl. 11-16
tisdag 4/4, kl. 11-16
onsdag 5/4, kl. 11-19
torsdag 6/4, kl. 11-16
fredag 7/4, kl 11-16
lördag 8/4, kl 11-16
söndag 9/4 kl, 11-16
måndag 10/4, kl 11-16
Vi har fri entré!
