Kontakt Barn och utbildning

Skolchef

Karina Bronell
karina.bronell@falkoping.se

0515-88 50 05

Barn- och utbildningsförvaltningen
521 81 Falköping

Besöksadress:
Stadshuset
Sankt Sigfridsgatan 9
Falköping

Förvaltningstelefon:
0515-88 52 90 - Telefontid kl 8.00-15.00 (lunchstängt kl 11.45-12.30)

Verksamhetschefer

Förskola

Ann Johansson

0515-88 56 21

Grundskola

Yvonne Hagle

0515-88 56 20

Gymnasieskola

Torbjörn Karlsson

0515-88 60 05

Specialpedagogiskt Centrum

Margareta Högberg

0515- 88 54 61


Riktnummer 0515-

Centralskolan

central@falkoping.se

Rektor F-5 Carola Granath
carola.granath@falkoping.se
88 53 07

Rektor 6-9 Henrik Rydberg
henrik.rydberg@falkoping.se
88 55 47

Dotorpsskolan

dotorp@falkoping.se

Rektor Ann Kyrkander
ann.kyrkander@edu.falkoping.se
88 57 40

Flobyskolan och Odensbergsskolan

floby@falkoping.se

Rektor F-6 Per Linderoth Floby och Odensberg
per.linderoth@falkoping.se
88 65 67

Rektor 7-9 Ulf Svensson Floby
ulf.svensson@falkoping.se
88 65 66

Gudhemsskolan och Broddetorpsskolan

gudhem@falkoping.se

Rektor Carina Milton Persson
carina.milton.persson@falkoping.se
88 65 01

Broddetorpsskolan
Tf Sig-Britt Karlsson ht 2017
sig-britt.karlsson@falkoping.se
88 59 55

Kinnarpsskolan och Åsarpsskolan

kinnarp@falkoping.se

Rektor Tommy Forsberg Kinnarpsskolan
tommy.forsberg@edu.falkoping.se
88 59 01

Rektor Åsarps skola 
Susanne Ekstrand
susanne.ekstrand@falkoping.se
88 59 25

Kyrkerörsskolan

kyrkeror@falkoping.se

Rektor Susann Rehn
susann.rehn@falkoping.se
88 54 53

Rektor Claes Hagman
claes.hagman@edu.falkoping.se
88 54 82

Mössebergsskolan

mosseberg@falkoping.se

Rektor Maria Moensjö
maria.moensjo@falkoping.se
88 55 02

Rektor Monica Carlgren
monica.carlgren@falkoping.se
88 55 04

Lise-lott Linder
lise-lott.linder@falkoping.se
88 55 03

Specialpedagogiskt Centrum (SPC)

spc@falkoping.se

Verksamhetschef
Margareta Högberg
margareta.hogberg@falkoping.se
88 54 61

Verksamhetsledare
Ulrica Holm Walander
ulrica.holm.wallander@falkoping.se
88 54 62

Centrum för flerspråkighet
cff@falkoping.se

Verksamhetsledare Elin Wikström
elin.wikstrom@falkoping.se
88 64 01

Gustaf Dalénskolan, Stenstorp

stenstorp@falkoping.se

Rektor Lotta Mantler
lotta.mantler@falkoping.se
88 63 36

Rektor Tommy Cronholm
tommy.cronholm@edu.falkoping.se
88 63 38

Vartoftaskolan, Yllestadsskolan

vartofta@falkoping.se

Rektor Margareta Lindmark Holm
margareta.lindmark.holm@falkoping.se
88 65 21

Vindängens skola

vindangen@falkoping.se

Rektor 3-5 Maria Burlin
maria.burlin@falkoping.se
88 53 81

Rektor F-2 Ann-Christin Larsson
ann-christin.a.larsson@falkoping.se
88 54 20

Ållebergsgymnasiet

alleberg@falkoping.se

Gymnasiechef Torbjörn Karlsson
torbjorn.karlsson@falkoping.se
88 60 05

Rektor inkl gy-sär
Jan Callenvik
jan.callenvik@edu.falkoping.se
88 60 15

Rektor Peter Ström
peter.strom@falkoping.se
88 60 04

Rektor IM
Staffan Wiljergårdh 
staffan.wiljergardh@edu.falkoping.se
88 60 02

Rektor Harriet Nilsson
harriet.nilsson@falkoping.se
88 60 10

Åttagårdsskolan och Åsle skola

attagard@falkoping.se

Rektor Henrik Franzén
henrik.franzen@falkoping.se
88 61 29

Musikskolan

musikskolan@falkoping.se

Musikskolechef Helén Olausson
helen.olausson@falkoping.se
88 54 79

Förskolor

Junibacken, Paletten Skytten

Förskolechef Cathrine Croona
cathrine.croona@falkoping.se
88 61 25

Gudhem, Vartofta, Åsle

Förskolechef Ulrica Folkesson
ulrica.folkesson@falkoping.se
88 65 02

Kinnarp/Yllestad/Åsarp

Förskolechef Ami Millqvist
ami.millqvist@falkoping.se
88 59 02

Floby/Kråketorp, Odensberg

Förskolechef Carina Olsson
carina.olsson@edu.falkoping.se
88 65 68

Broddetorps förskola och Fyren förskola, Stenstorp

Förskolechef Gunilla Lind
gunilla.lind@falkoping.se
88 63 37

Fenix, Lilla Gunghästen, Hästbacken, Vindängen

Förskolechef Lisa Johansson
lisa.johansson@falkoping.se
88 53 82

Förskolechef Anneli Mellander
anneli.mellander@falkoping.se
88 55 01