
Vi har blivit godkända och certifierade som ett regionalt elitfotbollsgymnasium av Svenska Fotbollsförbundet. Certifiering ges endast till de gymnasieskolor/utbildningar som uppfyller de mycket högt ställda kraven från Svenska Fotbollsförbundet och Skolverket. Det gör oss mycket stola och glada över att vår höga kvalité har uppmärksammats så att vi kan erbjuda en nationell idrottsutbildning i fotboll.
Vi har sedan många år tillbaka haft ett lokalt fotbollsgymnasium och vi har genom åren vunnit både SM-guld i futsal och varit delaktiga i utbildandet av flera stora elitfotbollsspelare.
Vi har idag en mycket bra träningsmiljö att erbjuda alla elever vid Fotbollsgymnasiet då vi inom skolans område har tillgång till både en nybyggd konstgräsplan, inomhushall och gym.
Våra två tränare har mångårig erfarenhet från att träna fotbollslag på hög nivå och vi har dessutom tillgång till en sjukgymnast som jobbar med att både förebygga och lindra de skador som uppkommer i samband med fotbollsspelandet.
Vi har mycket goda kontakter och samarbeten med olika fotbollsklubbar i vårt näromrde på både herr- och damsidan.
Utbildningen hos oss handlar om en individuell utveckling i fotboll i en inspirerande och lustfylld träningsmiljö. Av dina 2500 poäng som du ska läsa under dina år på gymnasiet handlar det om 400 poäng under tre år som du kan få vara en del av vårat Fotbollsgymnasium. 400 p under tre gymnasieår motsvarar tre längre träningspass i veckan. Träningarna äger rum på förmiddagstid.
Söker du till Fotbollsgymnasiet på Ållebergsgymnasiet från någon annan stad kan vi ordna boende i närheten av skolan samt fyra mål mat om dagen i vår skolrestaurang.
Verksamhetsledare
Mårten Orebrand
0515-88 61 08
marten.orebrand@edu.falkoping.se
Peter Uvesten
0515-88 61 08
peter.uvesten@edu.falkoping.se
Rektor för Fotbollsgymnasiet
Torbjörn Karlsson
0515-88 60 05
torbjorn.karlsson@falkoping.se
Studie- och yrkesvägledare
Frida Johansen
0515-88 62 98
frida.johansen@falkoping.se