Specialpedagog
Jag heter Maria Jonsson och är specialpedagog på Kinnarpsskolan. Jag utbildade mig till specialpedagog för sju år sedan. Från början är jag mellanstadielärare och jag har jobbat på Kinnarpsskolan sedan 1988. När du kommer in genom stora entrén går du till höger för att hitta mitt rum.
Vad gör en specialpedagog?
Specialpedagogen
- är med och påverkar resursfördelningen och organisationen av verksamheten, så att barn/elever får det stöd de behöver.
- deltar i arbetet med att undanröja hinder och orsaker till svårigheter i undervisnings- och lärandemiljöer.
- gör tillsammans med undervisande lärare pedagogiska utredningar och åtgärdsprogram.
- leder pedagogiska samtal med elever, föräldrar och personal.
- undervisar elever med särskilt komplicerad inlärningssituation.

Hur arbetar vi "specialpedagogiskt" på Kinnarpsskolan?
I skollagen (1985:1100) föreskrivs att särskilt stöd skall ges till elever som har svårigheter i skolarbetet.
Detta stöd kan utformas på olika sätt. Vi vill verka för att skolan ska vara en god miljö för alla elever. Det är viktigt att arbeta på olika nivåer. Kanske behöver förändringar göras i organisationen eller i lärandemiljön. Tillsammans i arbetslaget, försöker vi hitta lösningar på de problem som kan uppkomma i olika lärandesituationer. Rent konkret kan det innebära att elever, förutom muntlig instruktion, även får en skriftlig; att vissa elever får "läsa med öronen" dvs. använda "bok och band/CD"; att elever får möjlighet att sitta avskärmat för att lättare kunna koncentrera sig; läshjälp och/eller längre tid vid prov; omfördelning av befintlig resurs... En del elever kan också periodvis få stöd enskilt eller i mindre grupp. I allt arbete med elever är ett gott samarbete mellan hem och skola centralt. Särskilt viktigt är det för elever i svårigheter.
Vad är ett åtgärdsprogram?
Föräldrainformation
- en rättighet för barn och elever i behov av särskilt stöd
- en skyldighet för skolan
Varför åtgärdsprogram?
- I grundskoleförordningen kap.5 står det: "Om det genom uppgifter genom skolans personal, en elev, dennes vårdnadshavare eller på annat sätt framkommit att eleven behöver särskilda stödåtgärder, skall rektorn se till att ett åtgärdsprogram utarbetas. Eleven och elevens vårdnadshavare skall ges möjlighet att delta vid utarbetandet av programmet."
- Eleven kan lättare se sin egen roll i sammanhanget och sina framsteg.
- Läraren får ökad kunskap om eleven och det blir lättare att ställa realistiska krav. Resurser och möjligheter, svårigheter och problem blir tydliga.
- Åtgärdsprogrammet hjälper oss att se var och hur vi bäst behöver sätta in extra stöd.
Vad innehåller ett åtgärdsprogram?
Åtgärdsprogrammet är ett dokument som skrivs i skolan tillsammans med elev och föräldrar. Huvudrubrikerna i Kinnarpsskolans åtgärdsprogram är Lägesbeskrivning, Mål, Åtgärder och Utvärdering. Vid ett samtal gör eleven, föräldrarna och läraren/lärarna först en lägesbeskrivning, där resurser och möjligheter samt svårigheter och problem tas upp. Utifrån lägesbeskrivningen sätts mål som ska nås. Utifrån målet/målen görs åtgärder. Målen ska vara tydliga och kunna utvärderas, så att eleven kan se sina framsteg. I första hand försöker vi lösa åtgärderna i klassen - finns det arbetsformer och arbetssätt som passar eleven bättre? Hur använder arbetslaget de resurser som finns? Det är viktigt att vi lyssnar på eleven och ser vad hon/han har för lösningar. Vem behöver åtgärdsprogram?
Arbetet med åtgärdsprogram börjar ofta med att lärare eller föräldrar eller eleven själv är bekymrade över elevens situation eller utveckling. Föräldrar kan visa oro över att sonen eller dottern lär sig långsamt eller att hon /han inte har kamrater, inte trivs i skolan etc. Ibland oroar sig skolans personal över elevens sociala eller kunskapsmässiga utveckling. Hur länge har man ett åtgärdsprogram?
När målet/målen är uppnådda avslutas åtgärdsprogrammet. Ibland behöver nya mål sättas upp, efter att de förra har uppnåtts. Tiden varierar från några månader till flera terminer.
Var kan jag få information om läs- och skrivsvårigheter?
Var kan jag få information om barn med neuropsykiatriska funktionshinder som ADHD och Aspergers syndrom?