Falköping kommunen
Publicerad: 2010-02-03

Hotellet i Vartofta och C. Andrén

Hotellet i Vartofta uppfördes 1919 på uppdrag av Frans Andersson på Öjevalla gård. Margareta, en av döttrarna, gifte sig 1921 med Carl Andrén och under 1920-30-talet hade han en affär med livsmedel och manufaktur i en del av hotellbyggnaden.

Utställningen pågår t.o.m. den 28 februari.

Huset i Vartofta såldes 1939 till Gunnar Jonsson och hans fru (Rut?). Då hade hotellverksamheten upphört. I kafédelen inrättades en manufakturaffär och ett urmakeri av de nya ägarna. I den del av hotellet som C. Andrén hade affär blev det nu en renodlad livsmedelsaffär. Denna innehades av Viking Wallin och senare av Wennberg. Vid denna tid fanns i Vartofta tre affärer med livsmedel, en bank, en post, en telefonstation, ett konditori, en charkuteriaffär, ett bageri och ett mejeri samt en cykelaffär med tillhörande reparationsverkstad. I början av 1970-talet byggdes en snabbköpsbutik i andra ändan av samhället. Då hade alla de andra rörelserna upphört. Hotellbyggnaden revs under hösten 2009 efter att ha stått tomt och förfallit under många år.
 
I utställningen visas foton, kläder, textilier och manufakturvaror. Material är inlånat från Ann-Marie Kardell, dotter till Margareta.
Tipsa andra genom att skicka till:
Minimera
Kontakt
Falbygdens museum

Telefon 0515-88 50 50
Fax 0515-144 92
museet@falkoping.se
               

Besöksadress
S:t Olofsgatan 23
  

Postadress
Falbygdens museum
521 81 Falköping
          
       
Öppettider
Tisdag-fredag kl. 11-16

Söndag kl. 13-16

Sidansvarig: Sara Eriksson
Senast ändrad: 2010-02-03
Inloggning till Falnet och för webbredaktörer
Falköpings kommun, 521 81 Falköping | Besöksadress: Stadshuset, S:t Sigfridsgatan 9 | 0515-88 50 00  |  Kontakt