Mötesplatser för Falköpings näringsliv
Höstens populära serie med spännande lunchföreläsningar fortsätter under våren. Nu gästas vi av lyckoexperten Erik Fernholm, stjärnkocken Leif Mannerström och entreprenören Amelia Adamo! Anmäl dig tidigt för att vara säker på att få plats!
Pyttluncher
Våren 2012 bjuder på många inspirerande möten för Falköpings näringsliv! Boka redan nu in de populära pyttluncherna på Mössebergs kurort. Höstens föreläsningar drog fullt hus, så passa på att anmäla dig tidigt!Lyckoexperten – Erik Fernholm
Onsdag 1 februari kl. 11.30-13.00 på Kurorten MössebergKostnad 100 kr inkl lunchAnmälan info@kurortenmosseberg.seMår vi bra – går det bra! Erik Fernholm berättar underhållande och fängslande om hur trivsel och meningsfullhet i arbetet har blivit framgångsfaktor i de sociala nätverkens tid. Erik, grundare av lyckoaktivist.se och utbildad inom psykologi, ledarskap och prestation, samarbetar med bland annat Ericsson och Volvo och engageras ofta som lyckoexpert i media. Utsedd till Årets föreläsare 2011 av SAJ.SE.
Stjärnkocken – Leif Mannerström
Torsdag 15 mars kl. 11.30-13.00 på Kurorten MössebergKostnad 100 kr inkl lunchAnmälan info@kurortenmosseberg.seStjärnkocken, coachen, föreläsaren och författaren — en sann ledare och entreprenör ut i fingerspetsarna. Leif har hela Norden som arbetsfält och är inte bara kockarnas kock (korad två
gånger) utan även den tydligaste exponenten för mästerkocken som företagsledare och entreprenör.
Entreprenören – Amelia Adamo
Onsdag 30 maj kl. 11.30-13.00 på Kurorten MössebergKostnad 100 kr inkl lunchAnmälan info@kurortenmosseberg.seErfaren och driven entreprenör och debattör som gärna tar ställning i olika frågor. Har kallat 80-talisterna lata och bortskämda och varit ambassadör för Earth Hour. Belönad med flera prestigefyllda priser såsom Årets Chef och Stora Journalistpriset och känd från tidningen Amelia som hon startade 1995.
Företagarforum
Onsdag 29 februari kl. 17-19 i Stadshusets cafeteria
Miljösamverkan Östra Skaraborg informerar om sin verksamhet och du har möjlighet att ställa frågor.Du får också träffa politiker och tjänstemän och diskutera företagarfrågor. Vi bjuder på fika!Onsdag 25 april kl. 17-19 i Stadshusets cafeteria
Skaraborg Logistic Center informerar om sin verksamhet och du har möjlighet att ställa frågor.Du får också träffa politiker och tjänstemän och diskutera företagarfrågor. Vi bjuder på fika!Välkommen!
Läs programmet som pdf
Kontakt
NäringslivschefMagnus Sundén0515-88 51 13 magnus.sunden@falkoping.se