Falköping kommunen

Förankring

Intern förankring

Ett framgångsrikt varumärke byggs inifrån och på en gemensam värdegrund. Det innebär att först måste en intern förankring ske av Varumärket Falköping. Politiker och medarbetare är en stor och viktig målgrupp som måste informeras och motiveras först.

Den interna förankringen har redan påbörjats. Kommunens ledningsgrupp och Kommunstyrelsens arbetsutskott fick på ett tidigt stadium information om Varumärket Falköping. Hösten 2003 har de politiska partigrupperna informerats liksom ledamöterna i Kommunstyrelsen och Kommunfullmäktige.

Under 2004 kommer samtliga medarbetare och förtroendevalda att på olika sätt få information om Varumärket Falköping och under 2005 fortsätter förankringsarbetet i organisationen.

Extern förankring

Övriga målgrupper som måste få information om Varumärket Falköping är kommuninvånare, företag och föreningar samt externa besökare.

Falköping Nu har till uppgift att marknadsföra Falköping externt. Med varumärket som plattform kan Falköping Nu planera en strategi för att skapa engagemang och samarbete med många olika intressenter kring varumärket.

Studieförbunden i Falköping har redan visat stort intresse och de är viktiga samarbets-partners för att sprida kunskap och engagemang till kommuninvånarna liksom ideella föreningar, idrottsrörelsen, hembygdsföreningar, ungdomsrörelser, kulturföreningar, köpmän osv.

En professionell relation till media är också av stor betydelse för att implementera vårt varumärke.

Tipsa andra genom att skicka till:
Minimera
Kontakt
Informationsavdelningen
    
Informationschef
Conny Svensson
0515-88 52 18
conny.svensson@falkoping.se
   
Informatör
Sivan Tegnhammar
0515-88 51 03
sivan.tegnhammar@falkoping.se
   
Informatör
Vicki Maier
0515-88 50 23
vicki.maier@falkoping.se
                
Sidansvarig: Conny Svensson
Senast ändrad: 2009-08-19
Inloggning till Falnet och för webbredaktörer
Falköpings kommun, 521 81 Falköping | Besöksadress: Stadshuset, S:t Sigfridsgatan 9 | 0515-88 50 00  |  Kontakt